Morden pä Smögen, del 4: FyrmästarenAnna Ihrén2017

Synopsis

Efter Fjällbacka och Sandhamn - nu kommer Morden på Smögen-serien!

Höstmörkret har lagt sig över Sotenäset. Under en promenad till den berömda badplatsen Marmorbassängen får Karl Ström, till vardags analytiker inom polisen, syn på en död kvinna i det kalla vattnet. Det visar sig vara den amerikanska ambassadörens dotter, Tricia Andersen.

Fallet tilldelas Sandra Haraldsson och Dennis Wilhelmson på Göteborgspolisen. Karl Ström framstår snart själv genom en rad omständigheter som huvud- misstänkt. Samtidigt pekar polisduons efterforskningar mot den gamla fyren på Hållö. Kan det finnas en koppling mellan någon av de gamla fyrmästarna och den döda Tricia Andersen?

ANNA IHRÉN är uppvuxen i Stockholm och i Göteborg. Under hela sin barndom tillbringade hon somrarna på Smögen och i dag bor hon med sin man och sina barn i Sjövik, där de byggt sitt drömhus på ett gammalt betesfält. Fyrmästaren är den fjärde fristående kriminalromanen i Morden på Smögen-serien.

Titre original : Morden pä Smögen, del 4: Fyrmästaren (2017)

Moyenne

-

0 vote

-

1 édition pour ce livre

2017 Editions Mima

270 pages

17 novembre 2017

ISBN : 9789188681034

Qui a lu ce livre ?

Aucun membre n'a lu ce livre

Aucun membre ne lit ce livre

Aucun membre ne veut lire ce livre

Aucun membre ne possède ce livre

chronique de blog

Aucune chronique de blog pour le moment.

En vous inscrivant à Livraddict, vous pourrez partager vos chroniques de blog !

commentaire

Découvrez plus de livres