Cirese Amare
Liliana Nechita2014

Synopsis

Moyenne

0 vote

„Mul?i dintre cei pleca?i nu povestesc mai nimic din suferin?ele lor: dorul nu se poate povesti, iar lacrima se tace. Am dat glas adev?rului, în numele tuturor. Am trecut prin emo?ii foarte mari la lans?rile pe care le-am f?cut aici, în Italia, traducerii în limba italian? a Cire?elor amare... M-am temut c? ei, italienii, se vor sup?ra, c? se vor sim?i r?ni?i de adev?rurile pe care le-am spus despre ei în carte. Dar am întâlnit oameni care s-au ru?inat ?i care, plecând capul în p?mânt, mi-au spus c? habar n-au avut câte au îndurat emigran?ii din pricina unora dintre ei, italienii adic?. Cineva, italianc?, mi-a cerut s?-i scriu lâng? autograf «Nu pleca!» – cu siguran?? luase traducerea s-o dea cadou cuiva drag, încercând s?-i împiedice plecarea. O chinezoaic? stabilit? în Italia mi-a mul?umit c? am scris cartea ?i mi-a m?rturisit c? ?i ei se recunosc în ea... To?i emigran?ii lumii ofteaz? la fel. To?i sper? c? se vor întoarce într-o zi... Apoi, au fost dou? femei din Sardinia, tot italience, care m-au îmbr??i?at în plin? strad?! Copiii uneia, fra?ii celeialte sunt ?i ei pleca?i aiurea, în Anglia ?i în Germania. Nu mai eram din tabere diferite, eram mame ?i surori, atât!“

Titre original : Cirese Amare (2014)

1 édition pour ce livre

2014 Editions Humanitas fiction

Roumaine Langue roumaine | 192 pages | ISBN : 9789735064006

D'autres livres dans ce genre

Aucune chronique pour ce livre

En vous inscrivant à Livraddict, vous pourrez partager vos chroniques de blog dans cette zone ! M'inscrire !

0 commentaire

En vous inscrivant à Livraddict, vous pourrez commenter ce livre. M'inscrire !